
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Pins | 5 |
| RoHS | Compliant |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Buck |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
Stock: 1072
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08938
Ext.Price$0.08938
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08938 | $0.08938 |
| 10 | $0.08197 | $0.81970 |
| 50 | $0.07517 | $3.75850 |
| 100 | $0.06831 | $6.83100 |
| 500 | $0.06208 | $31.04000 |
| 1000 | $0.06067 | $60.67000 |
| 3000 | $0.05929 | $177.87000 |
| 5000 | $0.05723 | $286.15000 |
